קרן שמגייסת כספים מגופים פרטיים, עסקיים ומגופים מוסדיים ומשקיעה את הכסף בתמורה לדמי הניהול. לקרן גידור מספר יתרונות בולטים, היא אינה כפופה לרגולציה המחמירה של הרשות לניירות ערך ואין בה מגבלה של שכר או דמי ניהול. בשנים האחרונות זהו אפיק השקעה הצובר פופולריות רבה.

מהן קרנות גידור?

קרנות גידור הן קרנות שמגייסות כספים מגופים פרטיים, עסקיים ומגופים מוסדיים ומשקיעות את הכסף בתמורה לדמי ניהול. הקרנות עושות שימוש בכלים פיננסיים מורכבים המאפשרים להן להרוויח גם בתנאים של שוק יורד. קרן הגידור אינה סחירה, ולא כפופה לרגולציה המחמירה של רשות ניירות ערך (אמנם קיימת רגולציה אבל פחותה מזו שחלה על הגופים המוסדיים).

היתרונות והחסרונות של קרנות הגידור

כיום קיימות בישראל מעל ל-100 קרנות גידור, שמנוהלות בעיקר על ידי מנהלי השקעות בכירים לשעבר ומגייסות כספים בעיקר מגופים מוסדיים. קרנות הגידור הפכו לפופולריות בעשרים השנים האחרונות, לאחר שחלקן הצליח ליצור תשואה גבוהה ויציבה יותר מן המדדים הממוצעים (תשואה עודפת) לאורך שלושה עשורים.

החיסרון של קרנות הגידור הוא במיסוי. בקרנות גידור יש לשלם מס בשיעור של 30% מדי שנה, מס לא נמוך שמשולם ללא קשר למימוש באותה השנה, אלא על פי ערך האחזקה לעומת התקופה הקודמת.

יש לקחת בחשבון כי סכום ההשקעה ההתחלתי של קרנות הגידור הוא בדרך כלל גבוה, וכי הקרנות גובות מלבד מדמי הניהול גם עמלת הצלחה בגובה 10-50 אחוזים מהרווחים.